Zaburzenia otępienne u osób starszych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone zaburzenia psychiczne rozwijają się jeszcze bardziej i w pewnym momencie wpływają destrukcyjnie na całe życie danej osoby i jej otoczenie. Najczęściej mówi się o zaburzeniach występujących u osób młodych lub dorosłych. Zapomina się jednak o zaburzeniach, które dotykają również osoby starsze, w podeszłym wieku.

Pomoc psychologiczna w zaburzeniach otępiennych

psychoterapia behawioralna z WrocławiaTakie osoby równie dobrze mogą zachorować i też potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej, o czym trzeba pamiętać. Najczęściej u osób starszych pojawiają się zaburzenia otępienne. Wynikają one głównie z zaburzeń czynności poznawczych. U osób w podeszłym wieku pogarsza się zdolność utrzymywania uwagi. Trudno jest też o pełną koncentrację u takiej osoby. To samo dotyczy zdolności pamięciowych. Można jednak pomagać osobom starszym, a zajmują się tym psychologowie. Taka psychoterapia behawioralna z Wrocławia na pewno może pomóc, jeśli tylko będzie dobrze dopasowana do danego pacjenta, jego potrzeb. Można skorzystać z usług psychologa, który specjalizuje się w pracy z osobami starszymi. W Polsce istnieją takie specjalizacje psychologii i na pewno warto decydować się właśnie na takie rozwiązania. Psycholog zadecyduje, jaki rodzaj psychoterapii potrzebny jest danej osobie. Najczęściej wybieraną formą psychoterapii jest obecnie psychoterapia behawioralna.

Okazuje się być ona bardzo pomocna nie tylko w zaburzeniach otępiennych u osób starszych, ale również w wielu innych rodzajach zaburzeń – niezależnie od wieku. Do zaburzeń otępiennych zaliczyć można chorobę Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe czy też otępienie z ciałami Lewy’ego. Rozpoznaniem konkretnej jednostki zajmie się specjalista z zakresu neurologii oraz psychiatrii. Zaleci też regularne korzystanie z psychoterapii.


Opublikowano

w

przez

Tagi: