Rola tworzyw sztucznych w gospodarce

Tworzywo sztuczne jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców, również do produkcji opakowań, materiałów budowlanych oraz różnego rodzaju klejów. Wynika to z dużej swobody w produkcji nowych rodzajów tworzyw, dzięki czemu mogą one łączyć w sobie cechy typowe dla innych surowców.

Tworzywa sztuczne – rodzaje i zastosowania

wałki poliamidoweObecnie istnieje wiele gałęzi gospodarki, które nie mogłyby obyć się bez stosowania tworzyw sztucznych. Na przykład w budownictwie bardzo powszechnie stosuje się materiał zwany poliamidem, z którego wytwarza się półprodukt znany jako tolkusz.pl/kategoria-produktu/poliamid/”>wałki poliamidowe. Mogą one, dzięki swoim właściwościom mogą zastąpić inne materiały do budowy lub konstrukcji części samochodowych, takich jak tuleje. Dużym plusem tego materiału jest jego duża rozciągliwość i dobre właściwości pod względem pochłaniania wilgoci. Dodatkowo są one oferowane w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu klient ma możliwość dobrania ich do własnych potrzeb. Inaczej sprawa wygląda w przypadku produkcji artykułów spożywczych. Co ciekawe praktycznie każdy produkt spożywczy jest opakowany w tworzywo lub folie o innych właściwościach. W przypadku mięs stosuje się folie termokurczliwe, które ściśle przylegają do powierzchni mięsa, nie pozostawiając przestrzeni dla rozwoju bakterii. W przypadku butelek na wodę przykłada się dużą uwagę na jak najmniejszą emisję mikro-plastiku do napoju który znajduje się w butelce. Często stosowaną odmianą tworzywa do produkcji opakowań jest poliamid, doskonały do produkcji folii spożywczych.

W przypadku części lub obudów do urządzeń elektronicznych, stosuje się zaś tworzywa zwane poliwęglanem. Są one barwione na etapie wytapiania, a nie malowane lub lakierowane, dzięki czemu w mniejszym stopniu widać na nich uszkodzenia.


Opublikowano

w

przez

Tagi: