Jak wybrać najlepszą kurtkę z alpaki?

 

Zakup eleganckiej, a jednocześnie ciepłej kurtki lub płaszcza na sezon jesienno- zimowy to nie lada wyzwanie. Kolorowe magazyny oraz social media z każdej strony zasypują nas setkami najmodniejszych propozycji na nadchodzący sezon. Jednak czy warto każdego roku wydawać kolejne 200 lub 300 złotych na okrycia wierzchnie wątpliwej jakości które tylko wyglądają? W tym roku postanowiłam zainwestować w krótką kurtkę z wełny alpaki. Dlaczego? Szczegóły wyjaśniam w tym artykule.

Kurtka z alpaki – od materiału do podszewki

kurtki z alpakiPierwszym, co odstrasza każdego potencjalnego nabywcę pierwszego wełnianego płaszcza lub kurtki jest przede wszystkim cena, która często potrafi przekroczyć nawet 4000 zł. Do produkcji okryć wierzchnich najczęściej stosowana jest wełna owcza, nieco rzadziej wełna z wielbłąda i kaszmir. Dwa ostatnie włókna są znacznie droższe od wełny owczej, ponieważ ich pozyskiwanie jest trudniejsze. Nikt jednak nie mówi, że na funkcjonalne okrycie wierzchnie w sezonie jesienno- zimowym musimy przeznaczyć tak niebotyczną kwotę. Dobrej jakości płaszcz lub ciepłe kurtki z alpaki to wydatek od około 600 zł w górę (czyli mniej więcej tyle, co dwie różne syntetyczne kurtki na jeden sezon). Świetne propozycje możemy znaleźć także w ofercie polskich marek lub szukając w sieciówkach. Co ważne, chcąc kupić funkcjonalną kurtkę, która będzie posiadać odpowiednie właściwości grzewcze, a my spokojnie założymy ją nawet wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera wcale nie musimy szukać wśród okryć wykonanych ze 100% naturalnych włókien.

Dobry skład jesienno- zimowej kurtki czy płaszcza to taki, który jest wykonany z przynajmniej 50- 60% wełny. Natomiast pozostałe 40% mogą stanowić włókna syntetyczne. Co ważne, szukając wymarzonej kurtki koniecznie sprawdźmy podszewkę. Zdecydowanie omijajmy poliester, który zniweczy właściwości oddychające wełny. Najlepszym wyborem będą podszewki wiskozowe lub odszyte z acetatu.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: