Alternatywne wykorzystanie pomp ciepła

To, czym są pompy ciepła, wie już dzisiaj niemal każdy. Dzięki ich zastosowaniu mamy w domu wydajne, ekologiczne i tanie ogrzewanie, które nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy są ciche, wydajne i praktycznie bezobsługowe, dlatego też, jeśli pominiemy ich wysoki koszt, można powiedzieć, że mają same plusy.

Wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania wody

pompy ciepła do grzania wodyMało jednak osób wie, do czego jeszcze można wykorzystać pompy ciepła, a przecież, dzięki ich konstrukcji mamy wiele możliwości. Pompa może służyć nie tylko do ogrzewania domu, ale także wody. Nie mówię tutaj o wodzie do kąpieli, gdyż to jest kwestia wiadoma, że pompa także do tego służy. Chodzi mi o to, że możemy wykorzystać wydajność takiej pompy, aby podgrzać znacznie większą ilość wody niż tylko ta, która znajduje się w zbiorniku na wodę użytkową. Dzisiaj używa się pompy ciepła do grzania wody także w większych zbiornikach, takich jak basen. Na niektórych podwórkach użytkowników basenów, stoją zaraz obok kąpieliska, agregaty od pomp ciepła. Nie stoją tam one przypadkiem, ponieważ służą właśnie do tego, aby podgrzać wodę w basenie. Pompa w zupełności wystarczy aby podgrzać tak duża ilość wody, jeśli tylko się ją odpowiednio dobierze. Zauważmy, że pompy ciepła podgrzeją nam wodę dość tanio. Alternatywnie musielibyśmy korzystać z grzałek elektrycznych, które zużyją nam całkiem sporo energii, a jak wiadomo, ta tania nie jest.

Pompa ciepła użyta do podgrzewania basenu to dobra inwestycja. Wiadomym jest, że taka pompa sporo kosztuje, jednak basen także, więc jeśli połączymy te inwestycje to nie odczujemy tak bardzo kosztów pompy, a uzyskamy w ten sposób tanie podgrzewanie naszego basenu. Przy zastosowaniu dodatkowych paneli fotowoltaicznych, rachunki będą praktycznie zerowe.