Badania genetyczne na celiakię

Dieta wegańska, dieta wegetariańska czy dieta bezglutenowa zyskują coraz większą popularność. Z diety bezglutenowej muszą przede wszystkim korzystać osoby chorujące na celiakię. Takie osoby muszą całkowicie zrezygnować z glutenu w swojej codziennej diecie.

Badania genetyczne na nietolerancję glutenu

celiakia - badania genetyczneDieta bezglutenowa często wydaje się skomplikowana osobom, które nigdy jej nie próbowały. Na diecie bezglutenowej trzeba wystrzegać się niektórych zbóż, przede wszystkim pszenicy, w której znajduje się najwięcej glutenu. Poza tym, dieta bezglutenowa może być tak samo smaczna i ciekawa jak dieta tradycyjna, podczas której nie trzeba eliminować glutenu z codziennych posiłków. Osoby, które nie mogą jeść glutenu, po jego spożyciu mogą narazić się na różne skutki uboczne, na przykład na ból brzucha czy inne dolegliwości, celiakia – badania genetyczne mogą potwierdzić schorzenie. W sklepach można coraz częściej znaleźć bezglutenowe produkty. Wśród bezglutenowych produktów znajdują się między innymi bezglutenowe mąki. Takie mąki to na przykład mąka kukurydziana, mąka jaglana, mąka gryczana czy mąka ryżowa. Oprócz tego, w sklepach można kupić słodycze bezglutenowe czy bezglutenowe pieczywo, które jest równie smaczne, co pieczywo pszenne. Bezglutenowe produkty to również ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, warzywa, owoce czy ziemniaki. najbezpieczniejszymi produktami na diecie bezglutenowej są te ze specjalnym znakiem przekreślonego kłosa.

W codziennej diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców oraz zdrowych produktów. Dieta ma wpływ na stan zdrowia i samopoczucia, więc posiłki należy tworzyć tak, żeby nie zabrakło w nich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dieta bezglutenowa może być równie zdrowa, co dieta tradycyjna.