Co zawdzięczamy formom wtryskowym?

Formowanie wtryskowe to jedna z technik produkcyjnych wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Polega na wprowadzaniu płynnego materiału do formy, w której następuje stygnięcie surowca – w ten sposób nadaje się pożądanego kształtu tworzywom sztucznym. Z pomocą wtryskarek powstaje większość przedmiotów codziennego użytku.

Specyfikacja form wtryskowych

Formy wtryskowe producentPonieważ wtryskarki pracują w skrajnie różnych temperaturach – aby upłynnić materiał, trzeba go podgrzać, a następnie wystudzić, żeby utrzymał swoją formę – muszą być wykonane z wyjątkowo wytrzymałego materiału, najczęściej stali pokrytą dodatkowo tytanową powłoką. Oczywiście formy wtryskowe robione są zwykle na specjalne zamówienie, ponieważ przeznaczone są do produkcji rozmaitych przedmiotów. Konstruując formy wtryskowe producent realizuje indywidualne zamówienie klienta. W zależności więc od gałęzi przemysłu, w jakiej formy będą wykorzystywane, mogą one przybierać dowolny kształt. Ich konstrukcja może się wydawać skomplikowana, jednak działanie jest bardzo proste – wyposażony w instalację grzejną zbiornik odpowiedzialny jest za upłynnienie materiału, następnie kilkukomorowy ślimak wtłacza materiał do formy, która nadaje mu odpowiedniego kształtu, natomiast na końcu ma miejsce proces stygnięcia. W zależności od wielkości formy trwa on od kilku do kilkunastu minut. Po zakończonym procesie wtryskarki są gotowe do dalszej pracy, jednak należy pamiętać o tym, żeby regularnie je czyścić z powstającego w trakcie procesu produkcyjnego odpadu.

Formowanie wtryskowe jest jak do tej pory najskuteczniejszym i najtańszym sposobem pozyskiwania różnego rodzaju przedmiotów z tworzywa sztucznego. Zawdzięczamy im takie przedmioty jak szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy też inne plastikowe rzeczy, które używamy na co dzień.