Co zawdzięczamy formom wtryskowym?

 

Formowanie wtryskowe to jedna z technik produkcyjnych wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Polega na wprowadzaniu płynnego materiału do formy, w której następuje stygnięcie surowca – w ten sposób nadaje się pożądanego kształtu tworzywom sztucznym. Z pomocą wtryskarek powstaje większość przedmiotów codziennego użytku.

Specyfikacja form wtryskowych

Formy wtryskowe producentPonieważ wtryskarki pracują w skrajnie różnych temperaturach – aby upłynnić materiał, trzeba go podgrzać, a następnie wystudzić, żeby utrzymał swoją formę – muszą być wykonane z wyjątkowo wytrzymałego materiału, najczęściej stali pokrytą dodatkowo tytanową powłoką. Oczywiście formy wtryskowe robione są zwykle na specjalne zamówienie, ponieważ przeznaczone są do produkcji rozmaitych przedmiotów. Konstruując formy wtryskowe-producent realizuje indywidualne zamówienie klienta. W zależności więc od gałęzi przemysłu, w jakiej formy będą wykorzystywane, mogą one przybierać dowolny kształt. Ich konstrukcja może się wydawać skomplikowana, jednak działanie jest bardzo proste – wyposażony w instalację grzejną zbiornik odpowiedzialny jest za upłynnienie materiału, następnie kilkukomorowy ślimak wtłacza materiał do formy, która nadaje mu odpowiedniego kształtu, natomiast na końcu ma miejsce proces stygnięcia. W zależności od wielkości formy trwa on od kilku do kilkunastu minut. Po zakończonym procesie wtryskarki są gotowe do dalszej pracy, jednak należy pamiętać o tym, żeby regularnie je czyścić z powstającego w trakcie procesu produkcyjnego odpadu.

Formowanie wtryskowe jest jak do tej pory najskuteczniejszym i najtańszym sposobem pozyskiwania różnego rodzaju przedmiotów z tworzywa sztucznego. Zawdzięczamy im takie przedmioty jak szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy też inne plastikowe rzeczy, które używamy na co dzień.