Coś więcej niż zwykły strój

Wiele krajów, kultur, narodowości ma pewne cechy, które wyróżniają je na tle innych. Są to zwyczaje, obiekty, a nawet muzyka kojarzona z tym jednym konkretnym krajem, środowiskiem. W krajach słowiańskich najbardziej charakterystyczny, zaraz po śpiewnym języku, był ubiór, po którym można było określić nawet zamieszkiwany region.

Stroje, z którymi się utożsamiamy

oryginalne stroje ludoweW kulturze polskiej folklor jest dosyć mocno zakorzeniony, zwłaszcza przez opowieści i podania ludowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niejedna osoba chciała choć raz w życiu zobaczyć, jak to jest spędzić dzień w tradycyjnym stroju ludowym. Członkowie zespołów ludowych czy pasjonaci folkloru mogli mieć do tego niejedną okazję. Coraz częściej dostępne są oryginalne stroje ludowe, wiernie odwzorowujące stroje charakterystyczne dla danego regionu. Bez względu na obszar, czy to strój kujawski, góralski, warmiński czy łowicki, mają swoje elementy wspólne dla ubioru męskiego i damskiego. W stroju kobiecym zawsze wyróżnić możemy spódnice, halki, koszule, kamizelki, często fartuchy, a za nakrycie głowy najczęściej służyły chustki ,albo jak w przypadku na przykład stroju warmińskiego, czepce wiązane pod brodą. Pomimo wspólnych części stroju, różnią się one między sobą wykrojem, wzorem, wykończeniem, w zależności z jakiego regionu pochodzą. Również buty, najczęściej możemy spotkać skórzane wiązane, mogą być czarne, a czasem i czerwone, wszystko zależy od regionu z jakiego pochodzą. Strój męski najczęściej składa się z 4czterech elementów: koszuli, kamizeli, kaftana różnej długości oraz ze spodni. Charakterystycznym elementem takiego stroju są czarne skórzane buty z wysoką cholewą. W strojach, zwłaszcza góralskich, możemy spotkać zupełnie inne obuwie, zarówno damskie jak i męskie.

Stroje ludowe są nieodłączną częścią naszej pięknej, bogatej kultury. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnorodności strojów w naszym kraju, dlatego naprawdę warto zgłębiać takie informacje, a zwłaszcza dla obszarów, w których mieszkamy. Dobrze jest znać choć część historii miejsca, z którego się pochodzi, czyż nie?