Czym się zajmuje podolog?

Podolog zajmuje się leczeniem chorób stóp. Nazwa może sugerować związek z medycyną, lecz nie jest on lekarzem, a bardziej kosmetologiem. Do podologa powinny zgłosić się osoby cierpiące na grzybicę, haluksy, odciski, czy wrastające paznokcie. Ten specjalista zajmuje się także leczeniem takich chorób, jak stopa cukrzycowa, czyli powikłanie właśnie po cukrzycy.

Jakich narzędzi używa podolog w swoim gabinecie?

podstawowe narzędzia podologiczne do gabinetuOprócz stricte leczenia podolog dba także o sam wygląd stóp. Dlatego podstawowe narzędzia podologiczne do gabinetu to m.in. tarka do pedicure, cążki i nożyczki do paznokci, igłochwytacze, czy cęgi kołowe. Są one wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Służą do pielęgnacji pięt, obcinania oraz usuwania wrastających paznokci. Pierwszym etapem leczenia jest badanie podobaroskopem. Jest to zestaw do diagnostyki stóp przy użyciu komputera. To narzędzie bada rozkład nacisku stóp na podłoże, z kolei podoscan analizuje część podeszwową. Owa platforma diagnostyczna wyposażona jest w czujniki, które umożliwiają odczyt wyników przeprowadzanego badania. Analizę wykonuje się dynamicznie i statycznie, albowiem urządzenie sprawdza postawę pacjenta podczas stania i chodu. Przyrząd jest równie ważny w rehabilitacji, gdyż wyznacza środek ciężkości stóp. Podobaroskop wykonuje szczegółową charakterystykę stopy w formie skanu, wyszczególnia miejsca dotknięte chorobowo.

Podolog wykonuje także badanie manualne, ocenia bowiem ruchomość stawów, czy nawet ustawienie miednicy. Po tych wszystkich czynnościach dopiero jest w stanie określić, czy pacjent wymaga stałego leczenia lub noszenia specjalnych wkładek do butów. Zadbane stopy to nie tylko pedicure na paznokciach, ważny jest też wygląd pięt i poprawna postawa, by móc w przyszłości uniknąć poważnych chorób.


Opublikowano

w

przez

Tagi: