Dlaczego trzeba wzorcować mierniki?

 

Na każdym profesjonalnym mierniku elektrycznym do mierzenia prądu, bez względu na to czy są to multimetry, mierniki oporności, czy też tester zabezpieczeń przeciwporażeniowych, występuje naklejka, która świadczy o tym, że miernik przeszedł wzorcowanie i może być użyty do pracy przez wykwalifikowanego elektryka. Dlaczego tak ważna jest ta naklejka?

Instytucje zajmujące się wzorcowaniem multimetrów

wzorcowanie miernikówMierniki elektryczne to podstawowe narzędzie elektryków. Podobnie jak przyrządy miernicze dla geodety, tak mierniki służą do dokonywania pewnej oceny stanu instalacji elektrycznej i pomagają w podjęciu pewnych decyzji. Na mierniku elektryk musi polegać, dlatego nie może mieć prawa nastąpić taka sytuacja, że miernik się myli. Oczywiście jest to urządzenie elektryczne, które z czasem się zużywa i może pokazywać złe wartości. Dlatego właśnie wprowadzono, którego zadaniem jest okresowe sprawdzenie dokładności i poprawności jego pomiarów. Stowarzyszenie skupiające elektryków już od dawna wprowadziło konieczność legalizacji mierników, w przypadku, gdy będą one używane do profesjonalnej pracy. Nie legalizuje się tylko prostych, amatorskich mierników domowych, jednak profesjonaliści raczej z nich nie korzystają. Wzorcowanie polega na sprawdzeniu pomiarów miernika i porównaniu ich z wzorcem, aby upewnić się, czy miernik zbytnio nie odbiega od tych wartości. Jeśli wszystko jest w porządku miernik otrzymuje świadectwo wzorcowania.

Instytucjami, które zajmują się wzorcowaniem przyrządów są albo powołane do tego instytucje państwowe, albo prywatne firmy, które współpracują z instytucjami i pośredniczą w uzyskaniu wzorcowania. Trzeba tutaj od razu powiedzieć, że korzystanie z usług takiej formy oznacza dla nas bardziej kompleksową usługę i profesjonalne podejście.