Gdzie w Warszawie skorzystam z medycyny paliatywnej?

Moja babcia dożyła pięknego wieku. Miała już ponad dziewięćdziesiąt sześć lat i wciąż trzymała się dobrze. Miała świetną pamięć i była świadoma tego, co się z nią dzieje. Choćby z tego powodu była przykro patrzeć, jak choroba ją męczy i powoduje ból. Początkowo byłam wściekła na lekarza, kiedy powiedział, że babcia jest już za stara na inwazyjne leczenie.

Babcia skorzystała z medycyny paliatywnej

medycyna paliatywna - warszawaDosyć szybko jednak zrozumiałam, że tak będzie najlepiej. Zdecydowałam się poszukać takiego leczenia dla babci, które faktycznie będzie dla niej pomocne w tym wieku. Z pomocą przyszła babci medycyna paliatywna – Warszawa to miejscowość na terenie której znalazłam bardzo dobry ośrodek zdrowia, w którym można było skorzystać z tego typu leczenia. Wcześniej dowiedziałam się, że medycyna paliatywna w odróżnieniu od innych dziedzin nauk o zdrowiu, nie ma na celu fizycznego wyleczenia pacjenta i doprowadzenia go do pełni zdrowia, tylko poprawienie jego stanu psychicznego i fizycznego na tyle, na ile jest to możliwe w przypadku jego chorób i wieku. W ramach medycyny paliatywnej pacjenci mogą korzystać z poradni leczenia bólu, fizjoterapeutów, psychoterapii oraz psychiatrii, a nawet zajęć sensorycznych, które są dostosowane do możliwości i potrzeb chorego. W przypadku starszych i przewlekle chorych osób warto korzystać z takiego rozwiązania.

Zdarza się, że jest to o wiele skuteczniejsze i bardziej przyjazne środowisko niż pozostawienie chorego w hospicjum, gdzie tylko podawane są mu środki przeciwbólowe. W przypadku medycyny paliatywnej środki bólowe są tylko jednym z wielu elementów terapii, a nie jedynym co można choremu zaproponować. Również rodzina może tutaj liczyć na wsparcie psychologiczne, co była niezmiernie ważne, ponieważ bliscy uczą się, jak radzić sobie z chorym.


Opublikowano

w

przez

Tagi: