Gramofon i analogowa muzyka

Mało kto wie ale muzyka ze źródła analogowego zawsze będzie wyższej kości niż cyfrowa. W dzisiejszych czasach jest znacznie większy dostęp do muzyki niż kiedyś. Słyszymy ją w radiu, możemy słuchać z telefonu komórkowe, mp3, czy z większych urządzeń takich jak wieże Hi-Fi.

Daniel – klasyk wśród gramofonów

gramofon danielZ powodu, iż setki, a nawet tysiące ulubionych utworów możemy mieć pod ręką, a urządzenie z którego ich słuchamy mieści się w kieszeni, mało kto używa wielkich nieporęcznych odtwarzaczy. Tym bardziej jak są z poprzedniej epoki, a nawet wieku, jak na przykład gramofon daniel. Ale prawdziwy znawca tematu wie, że gramofon odtwarza muzykę w trybie analogowym z nośnika która jest płyta winylowa. Fala dźwiękowa jest sinusoidalna, jej zaś zapis cyfrowy nie jest już sinusoidalny, a raczej zbiorem malutkich słupków. Na podobnej zasadzie na komputerze nie da się zrobić idealnego okręgu, ponieważ zawsze jak go powiększymy to zobaczymy pixele, które są kwadratowe. To samo dotyczy dźwięku cyfrowego, a analogowego. Oczywiście dla większości z nas nie ma to większego znaczenia, ponieważ dźwięk cyfrowy jest wszechobecny oraz zdecydowanie łatwiej dostępny. No i nie każdy zauważy i doceni różnicę dźwięku pochodzącego z gramofonu. Jednak prawdziwi koneserzy doceniają to urządzenia, a gramofon Daniel to polski klasyk. Mimo iż zarówno użytkowanie jak i przechowywanie gramofonu oraz płyn winylowych nie należy do najtańszych i najłatwiejszych zadań, to gramofony zyskują coraz bardziej na popularności.

Każdy kto chce od muzyki czegoś więcej niż zwykłego słuchania doceni brzmienie dźwięku z gramofonu. Trzeba jednak pamiętać, że płyta winylowa to nie mp3 i w kieszeni nie zmieszczą się już nam wszystkie ulubione utwory. Ale zakup pierwszego gramofonu może zacząć piękną pasję.