Herbaty o niepowtarzalnym smaku

Herbata to drugi najczęściej spożywany przez człowieka, po czystej wodzie, napój. Ten gorący napar rozlewany jest do śniadań, kolacji, czy deserów. Herbaty pije się w pracy, w pociągach i na dworcach, czy w szkolnych stołówkach. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu istnienia wielu najróżniejszych odmian i gatunków herbaty.

Najciekawsze rodzaje herbaty

aromatyzowane herbatySpopularyzowana w Polsce czarna herbata, najczęściej kupowana w torebkach, nijak niestety nie obrazuje bogactwa herbacianego świata. Herbaciane krzewy uprawia się aż na trzech różnych kontynentach, a każda uprawa przynosi owoc w postaci zupełnie odmiennego gatunku herbacianego napoju. Aromatyzowane herbaty to ciekawy zamiennik dla zwykłej czarnej herbatki. Jedną z najbardziej intrygujących, a przy tym zdobywających w Polsce popularność, odmian herbaty, jest pochodząca z Ameryki Południowej yerba mate. Herbata ta, wytwarzana z krzewów ostrokrzewu paragwajskiego, zaskakuje nie tylko intensywnym smakiem, ponieważ yerba mate pobudza nawet lepiej niż kawa. Pobudzające działanie herbaty yerba mate nie jest jednak wyłącznie efektem zawartej w trunku kofeiny, bowiem napój na bazie liści ostrokrzewu paragwajskiego posiada także wiele innych, wzmacniających działanie kofeiny substancji. Kolejną, równie ciekawą, herbacianą pozycją, jest afrykańska rooibos. Produkowana z południowoafrykańskiego czerwonokrzewu, herbata rooibos zapewnia delikatny, pozbawiony goryczki smak. Herbata ta, w przeciwieństwie do yerba mate, nie zawiera kofeiny, dlatego jest bezpieczna nawet dla małych dzieci. Bardzo dużo mówi się też o prozdrowotnych właściwościach napoju na bazie liści południowoafrykańskiego czerwonokrzewu. Roibos pomaga w odchudzaniu, wspomaga regenerację wątroby, czy też wpływa korzystnie na układ krwionośny.

Rodzajów herbaty, oprócz tych wymienionych powyżej, jest całe mnóstwo. Herbaty białe, czerwone, czarne i zielone, ziołowe i liściaste, aromatyzowane i smakowe. Warto spróbować choć części z najciekawszych pozycji z herbacianego świata. Tym bardziej, że niektóre z bardziej egzotycznych odmian herbaty, posiadają właściwości prozdrowotne.