Industrialny wystrój wnętrz

Jednym z najsilniejszych ostatnio trendów wnętrzarskich jest styl industrialny. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo prostą, wręcz surową formą. Nawiązuje ona do estetyki dawnych fabryk i warsztatów rzemieślniczych, korzysta z takich materiałów jak stal albo surowe drewno. Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność poszczególnych przedmiotów, które pozbawione są jakichkolwiek ozdób.

Lampy we wnętrzach industrialnych

Lampy industrialne stojąceKreowanie przestrzeni za pomocą światła to podstawowa rzecz, o której należy pomyśleć, urządzając jakiekolwiek wnętrze. Pomieszczenia w stylu fabrycznym, nowoczesne lofty, są zazwyczaj przestronne i ich oświetlenie powinno być do tego dostosowane. Zdecydowane wrażenie robią duże, wiszące lampy w metalowych kloszach. Żarówki najczęściej pozostają odsłonięte, czasem chronione przez siatki z grubych, metalowych prętów. Grube, zwisające luźno przewody elektryczne, czasem z dołączonymi specjalnymi bloczkami, stanowią część wystroju i jak najbardziej mają być widoczne. Bardzo ciekawym elementem mogą być też lampy industrialne stojące. Są ciężkie, surowe, opierające się na prostych liniach. Wyglądem nawiązują do starych maszyn, dźwigów, suwnic. Wykonane z ciemnego metalu, czasem osadzone w kamiennych lub drewnianych podstawach, budują klimat chłodny i surowy. Jednocześnie dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy emanują ciepłym światłem. Bez problemu mogą stanowić centralny punkt dużej przestrzeni.

Do tego typu lamp koniecznie trzeba dobrać odpowiednie żarówki. Większe niż zwykłe, o nietypowych kształtach – podłużne albo rozszerzające się na końcu, przyciągają wzrok nawet, gdy nie świecą. Wybierając różne kształty i typy żarówek tworzymy we wnętrzu ciekawą grę między jednolitym stylem, a wieloma jego manifestacjami.