Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Każdy z nas słyszał o niezawodnej wentylacji mechanicznej, dzięki której możemy odzyskać ciepło na poziomie 70-80 procent. W porównaniu z wentylacją grawitacyjną, która wiąże się ze stratami ciepła, ponieważ ucieka ono prze kominy bądź kratki wentylacyjne w budynku to bardzo dużo.

Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

rekuperacja i wentylacja krakówJak już wcześniej wspomniałam bardzo dużo osób słyszało o tego rodzaju wentylacji, jednak niektórzy kojarzą ją pod inną nazwą a mianowicie rekuperacją. Otóż rekuperacja i wentylacja Kraków to jeden i ten sam rodzaj wentylacji, ale pod dwiema różnymi nazwami. Przejdźmy zatem do tego jak działa cały system. Na samym początku należy podkreślić, że na ten rodzaj wentylacji najlepiej jest się zdecydować już na etapie projektu, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie rozplanować montaż całej instalacji, w tym rekuperatora, który jest jej sercem a także idących od niego kanałów wentylacyjnych. Oczywiście rekuperację można montować w gotowym budynku, ale należy wtedy dokładnie zamaskować kanały, którymi przemieszcza się powietrze. kiedy cała instalacja zostanie prawidłowo podłączona można ją uruchomić. Wtedy powietrze pobierane jest jednocześnie z wewnątrz budynku i jest ono brudne a także z zewnątrz, które jest świeże. Następnie brudne powietrze oddaje swoje ciepło temu świeżemu z zewnątrz, ale nie miesza się z nim. Kolejnym etapem jest oczyszczanie świeżego powietrza ze wszelkich zanieczyszczeń. Dopiero wtedy może ono trafić do naszych pomieszczeń.

Jak widać oprócz odzyskiwania ciepła wentylacja mechaniczna oferuje również dodatkowe korzyści takie jak dostęp do czystego i świeżego powietrza przez całą dobę. Dzięki temu nasze samopoczucie jest lepsze i rzadziej dokuczają nam uciążliwe bóle głowy. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla alergików.