Jak naprawić końcówkę kablową zaciskarką?

Każdy z nas z pewnością spotkał się z problemem zniszczonego kabla. Nic w tym dziwnego – rzadko kiedy pamiętamy o tym, żeby wyciągać wtyczkę oburącz, jedną ręką trzymając za gniazdko, drugą natomiast za końcówkę kabla. Bardzo często szarpiemy bezwiednie za kabel, niszcząc tym samym zarówno wtyczkę, jak i gniazdko.

Wykorzystanie zaciskarki do naprawy końcówki kabla

Zaciskarki do końcówek kablowychZłe nawyki często doprowadzają różnego rodzaju sprzęty w naszych domach do ruiny. Wcale nie chodzi tu o to, że nagminnie psujemy jakieś sprzęty. Wystarczy jednak, że pozbawimy jakoś urządzenia sprawnej wtyczki i już przestaje nam ono służyć. Na szczęście istnieje sposób na samodzielne naprawienie zepsutego kabla, mianowicie zaciskarki do końcówek kablowych. Za pomocą tego prostego urządzenia ręcznego możemy naprawić dosłownie każdą wyrwaną przez nas wtyczkę. Zanim jednak przystąpimy do zabiegu, musimy udać się do sklepu elektronicznego i zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki kablowe. Jeśli już zgromadzimy cały niezbędny sprzęt, proces naprawczy rozpoczynamy od rozkręcenia całej wtyczki. Następnie odizolowujemy, czyli usuwamy nadmiar gumowej osłony z samego kabla. Dzięki temu odsłaniamy miedziane druciki, które przewodzą prąd. Należy umieścić je w nowej końcówce kablowej, tę z kolei zacisnąć przy użyciu naszych szczypiec. Tak zakończoną końcówkę kabla umieszcza z powrotem we wtyczce, którą następnie zakręcamy. W ten sposób nasz kabel jest gotowy do ponownego użytkowania.

Jak zatem widać, szkody, jakie przynoszą nasze bezwiedne nawyki, możemy z łatwością samodzielnie naprawić. Nie trzeba nam do tego całej ekipy elektryków – wystarczy nam zwykła zaciskarka, z pomocą której doprowadzimy kabel do porządku. Zdecydowanie lepiej jest jednak zwracać uwagę na to, jak wyciągamy wtyczkę z gniazda.