Jak zapobiegać kolce

Kolka wśród niemowlaków potrafi nie tylko spędzić sen z powiek rodziców, ale jest przede wszystkim dużym utrapieniem dla samych maluchów. Pojawia się we wczesnym okresie życia, a jej przyczyna nadal nie jest do końca jasna dla lekarzy. Istnieje natomiast wiele sposobów zarówno tych domowych jak i farmaceutycznych, które pomogą przetrwać ten trudny dla obojga stron czas.

Sposoby na kolkę u niemowlaka

kolka niemowlakaPodstawowym sposobem znanym już naszym babciom na zniwelowanie kolki jest ogrzanie brzuszka niemowlaka. W tym celu świetnie sprawdzi się ogrzanie pieluszki tetrowej na przykład przez jej prasowanie. Pojawiająca się kolka niemowlaka sprawia, że jest ono bardziej niespokojne. Ważne jest wyciszenie naszej pociechy, a w tym celu sprawdzą się popularne ostatnimi czasy szumisie. Emitują one dźwięki, które towarzyszyły naszemu dziecku w brzuchu. Dzięki temu wzrasta poczucie bezpieczeństwa pozwalając niemowlakowi na spokojny sen. Znajdującym szerokie zastosowanie w zwalczeniu kolek są różnego rodzaju masaże brzuszka. Najbardziej popularnym i dedykowanym młodym matkom jest masaż Shantala. Instrukcje z jego wykonywania odnaleźć możemy w wielu miejscach w internecie lub nawet istnieje możliwość zapisania się na specjalny kurs z jego wykonywania. Przynosi on wiele korzyści w postaci poprawy trawienia. Ponadto wycisza i uspokaja, zapewniając naszemu dziecku spokojny sen. Kiedy domowe sposoby na kolkę nie działają, warto rozważyć opcję zastosowania aptecznych środków, szczególnie kiedy kolka daje się mocno we znaki.

Ważną sprawą po spożytym przez malucha posiłku jest ułożenie go w pozycji, która umożliwi mu odbijanie. Warto więc ułożyć go na swoim ramieniu, na którym dodatkowo pościelimy pieluszkę. Następnie delikatnie klepiemy i głaszczemy niemowlaka po plecach. Jeśli zastosowanie wszystkich sposobów nie przynosi rezultatów, a kolki są utrapieniem dla naszego dziecka, powinniśmy zasięgnąć pomocy specjalistycznej. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie USG jamy brzusznej.