Moja przygoda z żarnikami LED

 

Chcąc urządzić swój dom warto pomyśleć nad właściwym oświetleniem. Żarniki LED charakteryzują się wyższą ceną od wolframowych, ale dają też lepsze światło i są tańsze w eksploatacji. Na podstawie moich własnych doświadczeń spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy warto podjąć taką inwestycję?

Wady i zalety żarników LED

żarnik ledKiedy wymieniałem oświetlenie w swoim warsztacie, stanąłem przed takim właśnie dylematem. Mój budżet i tak był porządnie nadszarpnięty przez wymianę instalacji elektrycznej. Przeszukałem więc cały Internet w poszukiwaniu wad i zalet oświetlenia LED. Oto, czego się dowiedziałem.
Żarnik LED emituje bardzo przyjazne dla oczu ciepłe światło, które znacznie wolniej męczy wzrok. Różnica jest szczególnie odczuwalna, gdy musimy zostać w pracy na cały dzień i mamy do zamontowania drobne elementy. Inną przewagą lamp halogenowych jest wytrzymałość. Jeśli wierzyć informacjom podanym przez producentów, potrafią świecić nawet 50 tysięcy godzin – to aż 25 razy dłużej niż zwykłe żarówki! Nie są też wrażliwe na częste włączanie lub wyłączanie oświetlenia. Kolejną zaletą żarnika LED jest energooszczędność. Wystarczy powiedzieć, że z jednej lampy LED mamy przynajmniej 10 razy więcej światła w przeliczeniu na ilość wykorzystanej energii. Generują też małe ilości ciepła (co może być wadą bądź zaletą; w zależności od miejsca ich przeznaczenia). Wadą, jak wspomniałem na wstępie, jest cena. Za jedną lampę halogenową z żarnikiem LED przyjdzie nam zapłacić około 50 zł. A więc z kilkanaście razy więcej, niż zapłacimy za żarówkę wolframową. Co zatem wybrać?

Przeliczając trwałość oraz energooszczędność lamp z żarnikami LED inwestycja szybko się zwraca, nawet pomimo znacznie wyższej ceny. Warunek jest taki, że musimy mieć przy sobie trochę gotówki. Warto również zastanowić się nad miejscem, w które zamierzamy inwestować. Osobiście jestem zadowolony z rezultatów i mój warsztat świeci jaśniej niż kiedykolwiek!