Montaż plastikowego zbiornika na nieczystości

Jest wiele regionów w Polsce, w których nie ma jeszcze dostępu do kanalizacji. Najczęściej są to małe miejscowości, wsie, w których budowa kanalizacji jest po prostu nieopłacalna. Mieszkańcy tych miejscowości mogą jednak skorzystać z innych możliwości, by regularnie pozbywać się zanieczyszczeń.

Instalacja plastikowego szamba a poziom wód gruntowych

szamba szczelne plastikoweDobrym rozwiązaniem będzie z pewnością montaż szamba. Możliwa jest również budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, ale jest to rozwiązanie znacznie droższe i wymagające większego areału. Ogólnie szamba przydomowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są szamba betonowe, które w przeszłości były jedynymi zbiornikami do wyboru. Teraz pojawiło się też nowe, drugie rozwiązanie. Mowa o szambach plastikowych. Takie szamba szczelne plastikowe są odporne na wiele czynników uszkadzających. Zaletą szamb plastikowych jest z pewnością to, że zbiorniki są bardzo lekki. Szamba takie można zamontować nawet na małej powierzchni (w niewielkim przydomowym ogrodzie). W przypadku szamba betonowego byłoby to niemożliwe, bo na posesję musi wjechać samochód ciężarowy ze zbiornikiem, a do tego dźwig, który pozwala na zainstalowanie szamba. W tej kwestii szamba plastikowe są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przed montażem trzeba jednak sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych w danym miejscu. Poziom ten najlepiej mierzyć wiosną, kiedy wody gruntowe są najwyżej położone.

Chodzi o to, by woda podziemna nie znajdowała się zbyt blisko plastikowego zbiornika. Gdyby taka woda dotykała zbiornika i nagle się podniosła (np. przez silne opady deszczu), mogłoby dojść do wypchnięcia zbiornika na powierzchnię. Właśnie dlatego warto skorzystać wcześniej z usług hydrogeologicznych, by znaleźć jak najlepsze miejsce na montaż plastikowego zbiornika na nieczystości.


Opublikowano

w

przez

Tagi: