Na co zaszczepić psa?

Każdy właściciel czworonożnego przyjaciela powinien mieć swojego zaufanego weterynarza. Stały lekarz jest nie tylko dobry ze względu na znajomość historii naszego zwierzaka, ale jest to też mniejszy stres dla samego zainteresowanego. Lekarz, który zna naszego przyjaciela może z łatwością podpowiedzieć, kiedy należy odbyć konieczne wizyty.

Kalendarz szczepień dla psów

szczepienie psaNiektóre wizyty u weterynarzy powinny być systematyczne w skali roku. Istnieje tak zwany kalendarz szczepień dla psów, którego należy się trzymać, by nie dopuścić do zaniedbań w tym zakresie. Brak aktualnych szczepień może przynieść nie tylko konsekwencje zdrowotne dla naszego pupila, ale i przysporzyć nam dodatkowego stresu. Obowiązkowymi szczepieniami, które należy zapewnić swojemu psu to przede wszystkim te przeciwko wściekliźnie. Szczepienie psa na tę chorobę należy powtarzać co roku, najlepiej o tej samej porze roku. Drugą, podstawową chorobą, na którą należy zaszczepić psa jest parwowiroza. Choroba ta dotyka dotkliwiej szczeniaki do pierwszego roku życia, ale nie jest wykluczone, że będą ją przechodzić także starsze psy. Zasadniczym szczepieniem jest też to przeciw nosówce, która jest jedną z groźniejszych chorób, mogących pozbawić nawet życia. Oprócz absolutnie podstawowych szczepień istnieją też takie, które są określane zalecanymi. Lekarze weterynarii zaliczają do nich na przykład te przeciw babeszjozie.

Tak jak ze szczepionkami dla ludzi, te dla zwierząt działają na tej samej zasadzie. Do organizmu wprowadzany jest mały fragment patogenu, aby sam nauczył się go zwalczać. Szczepionki na przykład na choroby pochodzące od kleszczów nie dają nawet takiej pewności. Łagodzą one jedynie powikłania i niechciane skutki, mogące pojawić się po przebyciu choroby.