Najbardziej popularny rodzaj oczyszczalni ścieków

 

Współczesne technologie pozwalają wprowadzać wiele udogodnień do codziennego życia. Jednocześnie ograniczają nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nie wymagają częstych przeglądów i interwencji, są więc bardzo wygodne w użytkowaniu. Trendy te pojawiają się także w przydomowych instalacjach. Jak się okazuje, stają się one coraz bardziej nowoczesne i jednocześnie bardziej przyjazne zarówno człowiekowi, jak i środowisku.

Zasada działania drenażowej oczyszczalni ścieków

ekologiczna oczyszczalnia ściekówCoraz większą popularnością cieszy się instalacja taka jak ekologiczna oczyszczalnia ścieków. W społeczeństwie rośnie świadomość środowiskowa. Tym samym jego członkowie chcą ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie zapewnić sobie odrobinę wygody. Takie możliwości daje właśnie oczyszczalnia. Do najczęściej stosowanych w Polsce instalacji tego typu należy drenażowa. Głównym elementem tego systemu jest drenaż rozsączający. Zasada działania polega na przekazaniu wstępnie oczyszczonych ścieków do poletka filtracyjnego. Stanowią rury w otworami oraz odpowiednim wypełnieniem, najczęściej w postaci żwiru. W ten sposób część oczyszczonych ścieków udaje się zawrócić do gleby znajdującej się dookoła gospodarstwa. Aby możliwe było zastosowanie takiej instalacji konieczna jest jednak gleba o odpowiednich parametrach. Musi cechować się właściwą przepuszczalnością. Na szczęście nowoczesne techniki pozwalają na montaż tej instalacji nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe.

Chcąc być ekologicznym i jednocześnie żyć wygodnie, warto zastanowić się nad budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Instalacja tego typu może płacić się zarówno użytkownikowi, jak i środowisku. Najczęściej stosuje się instalację drenażową. Nowoczesne techniki sprawiają, iż udaje się ją położyć praktycznie w każdym miejscu. Dzięki niej do gleby zawracana jest oczyszczona woda.