Najlepsze zabezpieczenie ppoż

Ogień trawi niemalże wszystko co napotka na swojej drodze, dlatego też jest tak niebezpieczny. Zagraża nie tylko ludziom, ale również obiektom stworzonym przez ludzi. Głównie odnosi się to do budynków, które niezabezpieczone, są szczególnie narażone katastrofalne skutki pożaru.

Jak są zabezpieczane stalowe konstrukcje?

przetestowane zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychMogłoby się wydawać, że drewniany domek będzie się wyjątkowo szybko palić, ponieważ taki materiał jest świetną pożywką dla ognia. Jednakże wcale tak nie jest, gdyż stal jest tym surowcem, który w bardzo wysokich temperaturach się zaczyna topić. W związku z tym zabezpieczenie stalowej konstrukcji jest kluczowe dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na rynku są stosowane różne metody, ale najlepsze są przetestowane zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, które mogą być bierne lub czynne. Czynne, to takie, które można bezpośrednio użyć w momencie zagrożenia, czyli w czasie pożaru. Może to być gaśnica, specjalne zraszacze zamontowane pod sufitem, systemy oddymiania czy nawet koce gaśnicze. Jeżeli chodzi o bierne zabezpieczenia, to są one najczęściej montowane już na etapie budowy, gdyż stanowią farby ognioochronne, powłoki zabezpieczające przed ogniem czy specjalne płyty, którymi są obudowywane stalowe elementy konstrukcji. Ich zadaniem jest odizolowanie stali od bezpośredniego działania ognie, przez co moment krytyczny stali jest odciągany w czasie.  Jest to na pewno bardzo pomocny środek, gdyż daje cenne minuty na ewakuację, zebranych w środku osobom.

Na pewno żadne zabezpieczenie nie daje stu procentowej ochrony, ale pozwala znacząco opóźnić w czasie rozprzestrzenienia się ognia. Dzięki temu na czasie zyskują osoby przebywające wewnątrz, ale też strażacy. To bardzo ważne, gdyż stal w pewnej temperaturze staje się elastyczna.


Opublikowano

w

przez

Tagi: