Ogrody zielone zimą

Niestety nie każdy z nas ma możliwość relaksu we własnym przydomowym ogrodzie. Czerpanie energii z otaczającej nas zieleni to najprzyjemniejsza forma relaksu, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli jednak nie posiadamy własnego ogrodu, możemy urządzić go na tarasie czy balkonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić tam ulubione rośliny i móc oddawać się relaksowi nawet przez cały rok.

Jaki ogród zimowy wybrać?

najlepsze całoroczne zimowe ogrodyZielony ogród zimą – czy to możliwe? Teraz już tak i przekonuje się o tym coraz więcej inwestorów. Tak zwany ogród zimowy to dość popularne rozwiązanie dla wszystkich miłośników zieleni, którzy nie chcą się z nią rozstawać na czas zimy. Gdy za oknem pogoda nie rozpieszcza, jest szaro, ponuro i deszczowo, najlepsze całoroczne zimowe ogrody pozwalają poczuć się jak w środku lata, emanując swoją zielenią. Ogród zimowy ma dwie różniące się od siebie odsłony. Może to być ogród sezonowy lub całoroczny. Czym się od siebie różnią? Ogród sezonowy zbudowany jest z lekkich profili wypełnionych pojedynczym szkłem lub też płytami z poliwęglanu. Taka konstrukcja jest wyjątkowo lekka (waży kilkaset kilogramów) i nie wymaga solidnego podparcia. Daje to ogromne możliwości zabudowania niemal każdego tarasu czy balkonu. Jedyną wadą takiej konstrukcji jest fakt, iż nie jest ona szczelna, nie stanowi bariery dla wiatru, a całość bardzo łatwo się wychładza. Ogród ten będzie służył jako miejsce zimowego wypoczynku jedynie wtedy, jeśli zaopatrzymy się w punktowe źródło ciepła. Zupełnie inne możliwości dają nam najlepsze całoroczne zimowe ogrody, których konstrukcja chroni przed wychładzaniem i pozwala utrzymać temperaturę zbliżoną do reszty pomieszczeń w domu. Taki ogród wymaga jednak ciężkiej konstrukcji oraz solidnego fundamentu, dlatego jego budowę warto zaplanować już na etapie projektu domu.

Jakie rośliny najlepiej uprawiać w zimowych ogrodach? W zasadzie każde, dopasowane do panujących tam warunków. Jeśli jest to ogród sezonowy, w którym zimą panują niskie temperatury lepiej postawić na gatunki zimujące na tarasach. Jeśli natomiast planujemy budowę ogrodu całorocznego, w doborze roślin nie ma żadnych ograniczeń.