Piece kaflowe znowu w modzie

Nie wiem, czy każdy z nas pamięta czasy naszych babć i dziadków, u których przesiadywało się w dzieciństwie. Zazwyczaj większość czasu u babci kojarzymy z przesiadywaniem w kuchni i zajadaniem się porcją ciepłego ciasta drożdżowego. W centrum takiej kuchni stał zazwyczaj stary piec kaflowy, który pełnił bardzo funkcjonalną rolę.

Duża użyteczność kuchni kaflowych

użyteczne kuchnie kafloweKuchnie kaflowe, zwane często westfalkami, służyły kiedyś nie tylko do gotowania na nich posiłków, ale także do ogrzewania pomieszczeń. Zazwyczaj w tamtych czasach w kuchni stała tylko westfalka, a w innych pomieszczeniach rolę ogrzewania pełniły piece kaflowe. Pomimo tego, że to dość archaiczny typ ogrzewania, to jednak był on niezwykle skuteczny. Nagrzane kafle bardzo dobrze oddawały ciepło, a przy tym wyglądały bardzo dobrze i pełniły rolę ozdobną w pomieszczeniu. Dzisiaj moda na tego typu ogrzewanie wraca. Nie jest może ono zbyt wygodne, ale idealnie nadaje się do stylizowanych pomieszczeń z tamtych lat. W nowoczesnych domach powraca także moda na użyteczne kuchnie kaflowe i to w charakterze nawet użytkowym. Takie kuchnie idealnie pasują do letniego domku, ale także i do nowoczesnej rezydencji, która jest stylizowana tak samo jak za dawnych lat. Jeśli problemem jest wtedy rozpalanie ognia na takiej kuchni to zawsze można zdecydować się na bardziej funkcjonalne ogrzewanie za pomocą grzałek elektrycznych. Wtedy z dawnej kuchni pozostaje tylko i wyłącznie stylizacja.

Firmy, które zajmują się odtwarzaniem dawnych pieców kaflowych mają pełne ręce roboty, ponieważ chętnych na ich produkty nie brakuje. Klienci zabijają się dzisiaj o klasycznie wykonaną kuchnię, która przypomni im dawne czasy takich pieców. Te firmy własnoręcznie wyrabiają kafle i zdobią je za pomocą swoich foremek. Miejmy nadzieje, że sztuka kafli przetrwa jeszcze nasze współczesne czasy.


Opublikowano

w

przez

Tagi: