Przydatna umiejętność – znajomość prawa pracy

Prawo to dziedzina, która towarzyszy nam niemal na każdym kroku, na co dzień obowiązuje nas prawo cywilne, za przestępstwa prawo karne i wiele więcej. Jego nieznajomość przyczynia się do wielu przykrych sytuacji. Dziedziną w której występuje najwięcej takich przypadków, jest prawo pracy.

W wielu sytuacjach warto znać prawo pracy

prawo pracy krakówPraca to coś normalnego i nienadzwyczajnego, większość z nas jest do niej przyzwyczajonych, a część  dopiero zaczyna z nią przygodę. W jednej i drugiej sytuacji warto znać swoje prawa, a by móc wyciągnąć z niego jakieś korzyści, ale i móc się obronić w wielu sytuacjach. Sam nigdy nie przykładałem do tego wielkiej wagi, do momentu gdy wręcz musiałem poznać swoje prawa. Mianowicie szef kazał mi abym wykonywała wiele dodatkowych nadgodzin za tę samą stawkę godzinową. Miałem tego dosyć dlatego postanowiłem udać się do radcy prawnego, który szczegółowo przedstawił mi prawo pracy kraków, które reguluje takie sprawy jak między innymi nasz urlop, czas pracy oraz minimalne stawki. Jednak mnie najbardziej interesowała sprawa nadgodzin. Radca powiedział mi, że pracownik może wykonywać dodatkowe godziny pracy w ograniczonej liczbie, dodatkowo pracodawca musiał udowodnić, że jesteśmy niezbędni na tym stanowisku oraz ponadto powinien zapłać dodatkowe pieniądze za każdą nadgodzinę. Postanowiłem zacząć działać i od następnego dnia przestałem chodzić na nadgodziny. Szef był początkowo niezadowolony, jednak gdy dowiedział się, że znam swoje prawa musiał odpuścić, gdyż nie miał żadnych argumentów.

Nieznajomość prawa może przysporzyć nam wielu problemów. W moim przypadku było to prawo pracy i po moich przejściach postanowiłem zgłębić wiedzę nie tylko z tej dziedziny, aby być przygotowanym na każdą okoliczność. W przypadku kiedy nasza wiedza jest za mała, warto udać się do radcy prawnego.