Rola motoreduktorów w mechanice

Wytrzymałość to główna cecha motoreduktorów z cylindrycznymi kołami zębatymi. Pozwalają one na wysokie dopuszczalne siły promieniowe na wale wyjściowym w szerokim zakresie momentów obrotowych. Istnieje wiele odmian motoreduktorów stosowanych w zależności od wymagań, jakie są im stawiane.

Do czego służą motoreduktory?

motoreduktor walcowyZwarta i jednorodna kompaktowa jednostka składająca się ze skrzyni biegów i silnika to motoreduktor walcowy. W systemach napędowych silnik jest  zwkle silnikiem elektrycznym. Idea jednostki napędowej – reduktor pochodzi z roku 1928; patent został złożony przez niemieckiego producenta i wykonawcę Albert Obermoser. Od tego czasu motoreduktory ewoluowały i opracowano nowe typy skrzyń biegów. W dziedzinie silników technologia DC straciła na znaczeniu. Obecnie skrzynie biegów są w większości związane z silnikami trójfazowymi lub siłownikami. W większości przypadków przekładnia  zmniejsza prędkość obrotową silnika i jednocześnie przenosi znacznie wyższe momenty obrotowe, niż sam silnik elektryczny. Konstrukcja przekładni zależy więc od tego, czy motoreduktor jest przeznaczony do lekkich, średnich lub ciężkich ładunków oraz do krótkich lub długich czasów pracy. W zależności od tego, czy skrzynia biegów konwertuje prędkość wejściową silnika na prędkość wolniejszą, czy szybszą, jest to nazywane przełożeniem. Współczynnik prędkości i pomiędzy prędkością wejściową a prędkością wyjściową skrzyni biegów umożliwia zdefiniowanie tej wartości. Inną ważną zmienną pomiarową dla motoreduktora jest maksymalny moment obrotowy po stronie wyjściowej. Wartość ta jest wskazana w metrze Newton (Nm); służy jako miara siły motoreduktora i obciążenia.

St>andardowe motoreduktory imponują różnorodnością możliwych typów konstrukcji, różnorodnością rozmiarów i dużą liczbą dostępnych wariantów. To sprawia, że motoreduktory mają solidne znaczenie, szczególnie w produkcji i logistyce. W zależności od układu przekładni możliwe są wysokie momenty obrotowe do 50 000 Nm.


Opublikowano

w

przez

Tagi: