Rola tworzyw sztucznych w gospodarce

Tworzywo sztuczne jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców, również do produkcji opakowań, materiałów budowlanych oraz różnego rodzaju klejów. Wynika to z dużej swobody w produkcji nowych rodzajów tworzyw, dzięki czemu mogą one łączyć w sobie cechy typowe dla innych surowców.

Tworzywa sztuczne – rodzaje i zastosowania

wałki poliamidoweObecnie istnieje wiele gałęzi gospodarki, które nie mogłyby obyć się bez stosowania tworzyw sztucznych. Na przykład w budownictwie bardzo powszechnie stosuje się materiał zwany poliamidem, z którego wytwarza się półprodukt znany jako wałki poliamidowe. Mogą one, dzięki swoim właściwościom mogą zastąpić inne materiały do budowy lub konstrukcji części samochodowych, takich jak tuleje. Dużym plusem tego materiału jest jego duża rozciągliwość i dobre właściwości pod względem pochłaniania wilgoci. Dodatkowo są one oferowane w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu klient ma możliwość dobrania ich do własnych potrzeb. Inaczej sprawa wygląda w przypadku produkcji artykułów spożywczych. Co ciekawe praktycznie każdy produkt spożywczy jest opakowany w tworzywo lub folie o innych właściwościach. W przypadku mięs stosuje się folie termokurczliwe, które ściśle przylegają do powierzchni mięsa, nie pozostawiając przestrzeni dla rozwoju bakterii. W przypadku butelek na wodę przykłada się dużą uwagę na jak najmniejszą emisję mikro-plastiku do napoju który znajduje się w butelce. Często stosowaną odmianą tworzywa do produkcji opakowań jest poliamid, doskonały do produkcji folii spożywczych.

W przypadku części lub obudów do urządzeń elektronicznych, stosuje się zaś tworzywa zwane poliwęglanem. Są one barwione na etapie wytapiania, a nie malowane lub lakierowane, dzięki czemu w mniejszym stopniu widać na nich uszkodzenia.