Rośliny na talerzu

Współcześnie istnieje wiele sposobów żywienia, które zakładają, że można jednocześnie pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy, mikro- i makroelementy, ale przy tym nie powodować cierpienia innych istot. Najpierw, w latach sześćdziesiątych, popularność zyskał wegetarianizm, ale w nowym millenium ludzie poszli o krok dalej i tak powstał ruch znany dzisiaj jako weganizm.

Naturalnie wegańskie produkty

produkty dla wegan krakówWeganizm zakłada wprowadzenie większych zmian w życiu niż tylko przystosowanie diety, ale jednocześnie to ona jest podstawą i najważniejszym elementem całej filozofii życia. W diecie wegańskiej nie wykorzystuje się mięsa (w tym ryb i owoców morza), mleka i produktów mlecznych, jaj, miodu, żelatyny oraz wszystkich innych składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak woski i niektóre barwniki spożywcze. Czasem trudno jest znaleźć dedykowane produkty dla wegan Kraków i inne większe miasta dają większe szanse na znalezienie wegańskich łakoci, ponieważ sklepy są tam lepiej zaopatrzone. Warto wiedzieć, że wiele produktów jest naturalnie wegańskich. Wszystkie rodzaje grochu, soja, ciecierzyca, soczewica, przeróżne fasole, kasze, a nawet większość typów makaronu to produkty, na których weganie mogą oprzeć swoją dietę. Z ciecierzycy oraz tahiny (pasty ze zmielonych nasion sezamu) można zrobić humus, czyli pyszną pastę do chleba, krakersów i surowych warzyw. Typowo do takiej pasty dodaje się czosnek, sól, sok z cytryny oraz oliwę z pierwszego tłoczenia. To nie tylko pyszna, ale także zdrowa przekąska.

Wielu ludzi decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych ze względu na przemianę światopoglądową i przechodzi na weganizm. Dieta wegańska narzuca pewne ograniczenia, ale warto wiedzieć, że roślinne produkty są naturalnie wegańskie i można stworzyć z nich smaczne dania.