Stosowanie zabezpieczeń typu box na terenie wykopów

 

W zabezpieczaniu wykopów bardzo ważny jest wybór odpowiednich systemów. Na polskim rynku poza systemami słupowymi korzysta się dodatkowo z systemów typu box. Jak sama nazwa wskazuje, system taki przypomina skrzynkę, którą umieszcza się w wykopie i przesuwa wraz z postępem pracy.

Zabezpieczenia typu box pozwalające na kroczący tryb pracy

wypraskiJest to rozwiązanie bardzo wygodne, a do tego zapewniające pełne bezpieczeństwo pracownikom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tutaj maksymalna głębokość wykopu będzie niższa. Zazwyczaj wynosi ona 4m. W przypadku zabezpieczeń typu słupowego maksymalna głębokość była o 1m większa. Do zabezpieczenia typu box używa się systemu deskowań, który służy w pracach wykopowych w różnych rodzajach gruntu – zarówno w gruncie twardym jak i miękkim. Takie wypraski do wykopów cieszą się dużą popularnością wśród firm budowlanych zajmujących się właśnie wykopami. W zabezpieczeniach typu box dopuszczalne parcie gruntu jest nieco niższe. Grunt może wywoływać parcie o wartości 40 kN/m2. Najważniejsze jest jednak to, że zabezpieczenia typu box pozwalają na kroczący system pracy. Wcale nie trzeba rozmontowywać zabezpieczenia, by przesunąć je w inne miejsce. Przeciwnie – zabezpieczenie box można bez problemu przemieszczać. Cały zestaw montowany jest oczywiście przy pomocy koparki. Najlepiej korzystać z zabezpieczeń metalowych, które mają wyższe dopuszczalne parcie gruntu niż zabezpieczenia drewniane.

Oczywiście w zabezpieczeniach typu box segmenty też mogą być łączone w zestawy. A to wszystko po to, by praca była wydajna i nie dochodziło do żadnych wypadków na terenie wykopów. Zabezpieczenie gruntu przed obsunięciem jest niezwykle ważne. Jest to zabezpieczenie pracowników, ale również nieruchomości, które znajdują się w pobliżu wykopów. Warto stosować właśnie takie wypraski do wykopów.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: