Terapia systemowa Berta Hellingera

Większość ludzi ma w życiu momenty, w których potrzebuje wsparcia psychicznego. Wydaje się nam, ze nasz świat się zawalił, ponieważ nie radzimy sobie z codziennymi obowiązkami w sferze zawodowej, a także prywatnej, a do tego dochodzą innego rodzaju problemy. W takich chwilach widzimy wszystko w czarnych barwach, a panująca jesień wprowadza w nas negatywne emocje.

Profesjonalna terapia za pomocą ustawień systemowych Hellingera

ustawienia systemowe berta hellingeraNa szczęście obecnie psychologia oferuje nam różnego rodzaju terapie, które pomagają nam pokonać ten stan. Jedną z takich terapii są ustawienia systemowe Berta Hellingera, czyli coraz popularniejsza forma terapii grupowej. W proces terapeutyczny w pełni zaangażowani są wszyscy uczestnicy grupy, ponieważ wcielają się oni w role osób bliskich, osoby, która poddawana jest terapii. Następnie prowadzący zajęcia ustawia w przestrzeni członków grupy w taki sposób, aby ustawienie to odzwierciedlało relacje panujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Z tego też wywodzi się nazwa tej formy terapii. Warto wiedzieć, że terapia ta przynosi skutki czasem już po jednej sesji. W większości przypadków potrzeba jednak kilku sesji. Jest to jednak mniejsza ilość, niż w przypadku terapii u psychologia lub psychoterapeuty. Podczas sesji prowadzący zajęcia zadaje uczestnikom szereg pytań, które ułatwiają im wejście w nadaną rolę. Odczuwają więc oni te same emocje, mają podobne myśli, a także są w stanie powiedzieć, dlaczego ich relacja wygląda w taki, a nie inny sposób.

Taka terapia jest skuteczna w większości problemów, z jakimi zmagają się ludzie w codziennym życiu. Założenie, że problemy te wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych lub też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych jest niewątpliwie słuszne i pozwala szybko rozpocząć proces terapeutyczny, a także całkowicie nowe życie.