Wykorzystanie szakli w budownictwie i transporcie

Żeby transportowany na przyczepie ładunek był solidnie przymocowany tak, by nie było możliwości uszkodzenia, należy wykorzystać liny i odpowiednią liczbę szakli. To samo tyczy się transportowanych za pomocą żurawi ciężkich elementów budowlanych. Zastosowanie zawiesi o odpowiedniej wytrzymałości i mocowań, zapewni sprawny i bezpieczny przebieg całego procesu.

Rodzaje i zastosowanie szakli

szakleW przypadku przenoszenia lub transportu ciężkich ładunków trzeba zadbać o to, aby nie stanowiły zagrożenia dla swojego otoczenia. Należy też upewnić się, że nie zostaną uszkodzone. W tym celu stosuje się elementy mocujące takie jak szakle. Na pierwszy rzut oka przypominają one duże karabińczyki, jednak element zatrzaskowy mocno się w nich wyróżnia. W zależności od typu może on być zamykany za pomocą sprężyny lub śruby. Większą niezawodnością wykazują się te, zamykane poprzez dokręcanie, gdyż sprężyny po czasie mają tendencję do zużywania się. Najważniejsze w szaklach jest jednak to, aby nie otwierały się w trakcie transportu ładunku, stąd wykorzystywane są chętniej niż haki. Najczęściej zobaczyć je można na dużych placach budowy. Dźwigi, które są tam niemal w ciągłym użytku, przenoszą ciężkie elementy konstrukcyjne. Nie można pozwolić na to, żeby spadły one z wysokości. Nie tylko uległyby uszkodzeniu, ale groziłyby również utratą zdrowia lub życia osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego w celu zabezpieczenia takiego ładunku stosuje się właśnie szakle.

W celu bezpiecznego przewozu lub przeniesienia ciężkich elementów konstrukcyjnych stosuje się metody wykorzystujące profesjonalne elementy mocujące. Mogą to być odpowiednie rodzaje zawiesi, jak również szakli. Te, występują w dwóch głównych wariantach i stanowią jedno z niezawodnych rozwiązań zabezpieczających ładunek.