Zabawki które cieszą i edukują

 

Rzeczą, która sprawia największa frajdę dzieciom jest oczywiście zabawka. Równie wysoko w klasyfikacji znajdują się gry planszowe i komputerowe, bajki oraz zabawy na świeżym powietrzu. Jednak to zabawki są nierozłączonymi kompanami maluchów. Ulubione pluszaki, figurki, lalki lub samochodziki są z nimi niekiedy wszędzie. Wyjście na spacer, kąpiel czy nawet przygotowanie do snu nie może się bez ich obecności obyć.

Zabawki uczą i rozwijają umiejętności

zabawki MontessoriDla rodzica ważne jest aby zabawka oprócz sprawiania frajdy, była bezpieczna i pożyteczna. Wszystkie te kryteria spełniają zabawki Montessori. W zależności od wieku, każde z akcesoriów odpowiada za przyswajanie i rozwój poszczególnych umiejętności. Główne założenia Marii Montessori czyli pomysłodawczyni to zachęcenie dzieci do kreatywnego myślenia oraz aktywności nie tylko umysłowej ale także i fizycznej. Podstawą jest wprowadzanie maluchów do prawdziwego życia poprzez zabawki, które nie tylko imitują przyszłe narzędzia lecz są takie same. Doskonałymi przykładami są drewniane przybory kuchenne – łyżki, łopatki, tacka na naczynia. Popularne są także akcesoria muzyczne takie jak bębenek, dzwoneczki lub układanki w formie puzzli lub stojaka na którym układa się klocki od najmniejszego do największego. Zabawa może być przyjemnością a jednocześnie nauką oraz przystosowaniem do wykonywania czynności, które będą niezbędne w dorosłym życiu.

Dzieciństwo to etap przede wszystkim zabawy. Poprzez nią maluchy również uczą się świata. Pierwsze kontakty z akcesoriami kuchennymi, muzycznymi lub zabawa w sklep są także pierwszymi krokami stawianymi w prawdziwym życiu. Poprzez obserwację maluchy starają się zapamiętywać i powtarzać poszczególne czynności. Metoda Montessori pomaga w rozwoju fizycznym oraz intelektualnym dziecka jednocześnie przygotowując go do kolejnych etapów życia.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: